VW GOLF III - demontaż licznika

Instrukcja ta przyda się na pewno każdemu, kto chciałby wymienić żarówkę lub całe podświetlenie licznika. Jest tu również opisane jak rozpoznać rodzaj licznika: VDO, TRW, MOTOMETER.

1.Demontaż licznika można rozpocząć od wyciągnięcia wyłącznika świateł. W tym celu należy zdjąć lewą zaślepkę i wciskając przycisk blokady pokazany na zdjęciu wysunąć wyłącznik świateł.

2. Po wysunięciu wyłącznika należy odkręcić wkręt widoczny na poniższej fotce.

3. Wyciągamy zaślepkę z prawej strony licznika i odkręcamy wkręt tam ukryty.

4. Następnie odkręcamy dwa wkręty pod osłoną kierownicy i zdejmujemy tą osłonę.

5. Zdejmujemy plastikową osłonę licznika.

6. Pozostało jeszcze odkręcić dwa wkręty mocujące licznik po prawej i po lewej stronie.

7.  Z tyłu licznika jest jeszcze wtyczka z wiązka przewodów do podłączenia i gotowe. 

W golfach były montowane co najmniej 3 rodzaje liczników. W rocznikach 91-94 to VDO i Motometer w bardzo podobnej budowie. Na zdjęciu widać wszystkie żarówki podświetlające wskaźniki i wyświetlacze. Wymieniając je wystarczy każdą żarówkę przekręcić o 90o .

Tarcze licznika są podświetlone od góry dwiema żarówkami. Na zdjęciu oznaczono sposób wyjęcia żarówki.

 

W nowszych modelach golfa III (roczniki95-97) oprócz liczników VDO są też liczniki TRWelectronic oraz nowocześniejsze wersje Motometer.

Liczniki TRW mają trochę inny kształt z tyłu jednak podświetlenie jest identyczne jak w starszych modelach. Pod wyświetlaczami przebiegu i godziny są dwie żarówki.

  

Tarcze są standardowo oświetlone dwiema żarówkami od góry.

Liczniki Motometer(95-97) są bardziej odmienne od tych wyżej opisanych. Po wymontowaniu zobaczymy tylko 5 żarówek. Dwie od podświetlenia tarcz od góry oraz 3 w tylnej ściance: dwie od kierunków i jedna od długich. Wyświetlacze oraz dolne kontrolki są podświetlone diodami LED w obudowie SMD. LEDY te są ukryte w obudowie i nie da się ich wymienić bez użycia lutownicy.

 

Zapraszam do zapoznania się z gotowymi zestawami do zmiany oświetlenia tych liczników w dziale Oświetlenie LED w aucie/GOLF III
Allegro
Opinie na temat naszej firmy i oferowanych produktów można znaleźć na allegro, gdzie sprzedajemy już ponad 14 lat. Tam też można zakupić część naszych produktów:
Ekologia
Firma Lediker dba o środowisko naturalne uczestnicząc w programie "Firma Przyjazna Naturze"